• 18
    WRZ 2021

  • Kategoria:Miasto

    Juromania 2021 na zamku siewierskim

Za nami trzy dni pełne wrażeń podczas Juromanii na zamku w Siewierzu.

W sobotę i niedzielę na zamkowym dziedzińcu mogliśmy nauczyć się dawnych tańców oraz zamienić się w halabardników i wziąć udział w musztrze. Zobaczyliśmy unikatowe pokazy sokolnicze, a także żonglerki chorągwiami. W sobotni wieczór mogliśmy podziwiać również widowiskowy spektakl teatru tańca z ogniem.

Wydarzeniu przez wszystkie trzy dni festiwalu towarzyszył Zlot Food Trucków oraz Drugi Zlot Piwny na błoniach zamku siewierskiego.

Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej odbywa się jedncześnie w kilkudziesięciu miejscach w dwóch województwach - śląskim i małopolskim. W tym roku Siewierz był gospodarzem oficjalnej inauguracji wydarzenia. W uroczystym otwarciu Juromanii w piątkowe popołudnie uczestniczyli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Radni Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla i Piotr Bańka, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Jurajskich Adam Markowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś.

Jura Krakowsko-Częstochowska to jedna z najpiękniejszych krain Polski. Ci, którzy chcą wypocząć powinni do nas przyjechać, bo znajdą tu piękne krajobrazy, zamki czy ostańce. Bardzo się cieszę, że fundusze unijne trafiają na renowację zamków, takich jak ten w Siewierzu, który z roku na rok staje się piękniejszy – mówiła Jadwiga Wiśniewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla i Piotr Bańka w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego złożyli życzenia wspaniałej zabawy i zachęcali do skorzystania z bogatej oferty przygotowanej w ramach festiwalu w naszym województwie.

Bardzo się cieszę, że Siewierz po raz drugi aktywnie włącza się w organizację Juromanii – mówił do zgromadzonych Burmistrz Zdzisław Banaś. W wyniku wielu kosztownych prac nasz zamek został udostępniony turystom. Obecnie funkcjonuje on jako trwała ruina, jednak czynimy już starania, aby przy pomocy kolejnych środków unijnych i rządowych go odbudować. Co istotne wstęp na siewierski zamek jest bezpłatny – to nasz wkład w rozwój kultury i przybliżanie historii – dodał Burmistrz. W Siewierzu mamy również inne piękne zabytki, jak choćby jeden z najstarszych kościołów romańskich w Polsce. Jedna trzecia naszej  gminy to lasy, mamy tu dwa zbiorniki wodne, dlatego zachęcamy, aby aktywnie spędzić u nas czas.

Po części oficjalnej, dla publiczności zgromadzonej w strefie food truck, rockowy koncert zagrał zespół Powerage. Po zmroku mogliśmy zobaczyć niezwykły pokaz laserowy zatytułowany "Zamek w ogniu laserów". Ponadto od 18:00 do 21:00 w wyjątkowej wieczornej scenerii można było zwiedzać z przewodnikiem naszą warownię.