-
GMINA PRZYJAZNA PSZCZOŁOM
W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, z czego aż 222 to gatunki zagrożone wyginięciem. Najważniejszą rolą pszczół w przyrodzie jest zapylanie roślin. Szacuje się, że dzięki ich pracy powstaje trzy czwarte światowej produkcji żywności. Zawdzięczamy im aż 4 tys. odmian warzyw i owoców.
W ostatnich latach obserwujemy wyraźny spadek liczebności owadów zapylających. Zdaniem naukowców zjawisko to ma kilka przyczyn, jednak podstawową jest degradacja środowiska naturalnego. Zachowanie różnorodności biologicznej, czyli bogactwa form życia na Ziemi, ma ogromne znaczenie dla pszczół. Aby znaleźć pokarm i przetrwać, pszczoły potrzebują różnorodnych siedlisk i gatunków roślin. Jednocześnie same przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności, bo jako zapylacze odgrywają ogromną rolę w rozmnażaniu roślin i odżywianiu zwierząt. Zubożenie ekosystemów oznacza zatem zagrożenie nie tylko dla pszczół, ale także dla innych gatunków zwierząt i roślin, a tym samym dla człowieka.
Powyższy problem nie jest obojętny władzy lokalnej, dlatego też Gmina Siewierz popiera akcję pn. Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom.
Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom to inicjatywa powstała w ramach programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". W tym roku odbędzie się już VIII edycja tego społeczno-edukacyjnego programu, którego inicjatorem jest firma ZT Kruszwica SA. Jego głównym celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla środowiska i człowieka oraz angażowanie społeczności lokalnych do działań na rzecz pszczół w Polsce. Poparcia dla Manifestu udzielił Związek Gmin Wiejskich RP oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony przyrody.
W zeszłorocznej edycji akcji wzięło udział 80 gmin, w tym Gmina Siewierz. Celem Manifestu jest zwrócenie uwagi na problem ginięcia pszczół oraz aktywizacja gmin z całego kraju do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających.