20
GRU 2024
Nabór na stanowisko urzędnicze - podinspektor ds. promocji
-
Kategoria:
-
Oferty pracy
11
WRZ 2024
Narodowe Czytanie” to przedsięwzięcie zainicjowane w 2012 roku przez Kancelarię Prezydenta RP. Głównym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
W 2024 roku na lekturę Narodowego Czytania wybrano „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat utworu Słowackiego odnosi się do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza.
W tym roku zaproszenie do lektury przyjęli: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Dariusz Waluszczyk, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Marta Szymiec, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu Małgorzata Miłoch, radni, kierownicy jednostek organizacyjnych, nauczyciele, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku na czele z Prezesem Zarządu Barbarą Totoń oraz czytelnicy i sympatycy siewierskiej biblioteki. Oprawę muzyczną wydarzenia stanowiły występy skrzypaczki Marty Gębali, zespołu muzycznego ENCANTO oraz uczennic z siewierskich szkół pod przewodnictwem instruktorów Dawida Torbusa i Mariusza Torbusa.
Narodowe Czytanie rozpoczęła absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, Marta Gębala Nokturnem Es-Dur Fryderyka Chopina w transkrypcji na skrzypce. W podniosłej atmosferze przedstawiciele Kawiarenki iNDEKSiK, działającej przy UTW w Siewierzu, przeczytali pierwszą scenę utworu - Przygotowanie. Następnie uczennice Martyna Nadolny i Julia Wylon wykonały utwór „Co to jest niepodległość?” wzbudzając zachwyt publiczności. Kolejne sceny odnosiły się do młodości Kordiana, licznych podróży, romansów i najważniejszej sceny - monologu Kordiana na górze Mont Blanc. Nie zabrakło również sceny z papieżem i spisku koronacyjnego, czyli próby zamachu na życie cara Mikołaja I. Ostatnią czytaną sceną było przygotowanie do egzekucji Kordiana. Na horyzoncie pojawia się żołnierz z rozkazem ułaskawienia, dowodzący plutonem nie widzi go jednak. Dramat kończy się w tym momencie, a czytelnikowi autor pozostawia dowolność w interpretacji zakończenia. Poszczególne sceny zostały poprzedzone utworami „Białe róże” oraz „Miejcie nadzieję” w wykonaniu solistek zespołu Encanto oraz pieśnią „Cześć polskiej ziemi, cześć” w transkrypcji na skrzypce Marty Gębali.
Wydarzeniu towarzyszyła, przygotowana przez pracowników biblioteki, prezentacja i wystawa poświęcona „Kordianowi” i jego twórcy. Na zakończenie spotkania czytający w ramach podziękowania otrzymali tegoroczną lekturę z okolicznościową pieczęcią. Narodowe Czytanie stało się doskonałą okazją nie tylko do dyskusji o tym dramacie romantycznym, ale również do integracji lokalnej społeczności.
MGBP w Siewierzu
20
GRU 2024
Kategoria:
Oferty pracy
20
GRU 2024
Kategoria:
Miasto
19
GRU 2024
Kategoria:
Miasto