01
KWI 2025
Kawiarenka INDEKSIK – relacja
-
Kategoria:
-
Ogłoszenia UTW
28
MAR 2025
Wszyscy mężczyzni urodzeni w 2006 r. otrzymali już imienne wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej przesłane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz. Podobne wezwania otrzymali także młodzi siewierzanie urodzeni w latach 2002 – 2005, którzy nie stawili się do kwalifikacji wojskowej ze swoim rocznikiem oraz kobiety urodzone w latach 1999 – 2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej.
W tym roku kwalifikacja odbędzie się w Wielki Piątek 18 kwietnia i we wtorek po Świętach Wielkanocnych 22 kwietnia. Miejscem przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej będzie budynek Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Będzinie przy ulicy 11 Listopada 3.
Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej przedstawia komisji:
Kwalifikacja wojskowa to procedura, która ma na celu określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej. Obejmuje ona następujące czynności: sprawdzenie tożsamości, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej, wstępne przeznaczenie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, założenie lub aktualizacja ewidencji wojskowej, wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do niej.
Podczas kwalifikacji wojskowej, komisja lekarska oceni stan zdrowia osoby wezwanej. Wykonane zostaną podstawowe badania - lekarz zmierzy ciśnienie, wzrost oraz wagę. Orzekający zbada postawę kandydata, jego wzrok i słuch. W zależności od decyzji, komisji mogą zostać wykonane dodatkowe badania. W czasie kwalifikacji wojskowej obowiązkowo odbywa się rozmowa z psychologiem lub psychiatrą oraz neurologiem. Komisja po przeprowadzeniu wszystkich badań orzeka jedną z czterech kategorii wojskowych. W zależności od wyników kandydat może zostać zakwalifikowany do grupy:
Należy pamiętać, że niestawienie się na kwalifikację wojskową bez uzasadnionej przyczyny jest poważnym naruszeniem prawa i może mieć konsekwencje administracyjne, finansowe, a nawet karne. Jeżeli osoba podlegajaca obowiązkowi stawiennictwa mimo wezwania nie pojawi się na kwalifikacji wojskowej, sąd lub odpowiedni organ administracyjny może zarządzić jej przymusowe doprowadzenie. Policja może wtedy zjawić się w domu, szkole, uczelni lub miejscu pracy i doprowadzić taką osobę przed komisję. Co więcej, może ona otrzymać grzywnę nałożoną przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wysokość grzywny dochodzi obecnie do 5000 zł. W wyjątkowych przypadkach osoba uchylająca się od kwalifikacji wojskowej może trafić do aresztu nawet na 30 dni.
Oprócz kar finansowych i karnych niestawienie się na kwalifikację wojskową może wpłynąć na życie zawodowe i prywatne. Można mieć problemy z:
Dane osoby uchylającej się od kwalifikacji mogą trafić do rejestrów osób uchylających się od obowiązków wojskowych, co może utrudnić dostęp do niektórych stanowisk lub procedur administracyjnych.
W Starostwie Powiatowym w Będzinie, pod nr telefonu 32 368 07 07, można uzyskać informacje dotyczące pracy powiatowej komisji lekarskiej. Dodatkowe informacje dotyczące kwalifikacji wojskowej i obowiązujących form służby wojskowej dostępne są na stronie internetowej Wojskowego Centrum Rekrutacji w Będzinie pod adresem: https://wcrbedzin.wp.mil.pl/ lub bezpośrednio w siedzibie WCR w Będzinie przy ulicy Kościuszki 32.
01
KWI 2025
Kategoria:
Ogłoszenia UTW
31
MAR 2025
Kategoria:
Miasto
31
MAR 2025
Kategoria:
Miasto