Długość szlaku rowerowego: 14,2 km
Przebieg szczegółowy: Szlak rozpoczyna swój bieg od terenu wokół ruin Zamku Siewierskiego przez ul. Krakowską – ul. Zagłębiowską – ul. Trzebiesławicką i ul. Zachodnią w Trzebiesławicach – powraca na teren gminy do Wojkowic Kościelnych tj,: Zawarpie – Podwarpie – ul. Podskale – ul. Piastowską – ul. Dąbrowską do zbiornika wodnego Kuźnica Warężyńska włączając się do istniejących ścieżek rowerowych wokół zbiornika wodnego.
Celem utworzenia szlaku przez Gminę Siewierz było zorganizowanie warunków do czynnego wypoczynku w urokliwych terenach gminy, połączonego z edukacją zachowań proekologicznych i kulturowych mieszkańców. Jazda po wytyczonych szlakach zdecydowanie ułatwia utrzymanie czystości i ochronę przyrody oraz bezpieczeństwa rowerzystów w pasie szlaku rowerowego. Ideą poprowadzenia szlaku było połączenie bogatego w dziedzictwo kulturowe centrum Siewierza z atrakcyjnymi terenami Gminy.
Predyspozycje do tworzenia w Gminie Siewierz szlaków i ścieżek rowerowych:•
-
dogodne położenie Gminy Siewierz;
-
dobre warunki przyrodnicze;
-
liczne zabytki;
-
walory turystyczne, tj. czysta woda i powietrze, zdrowe lasy i tereny rolne, dobre warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa, bogata baza hotelowa i gastronomiczna;
Są to atuty Gminy Siewierz, które stwarzają warunki do turystyki i rekreacji rowerowej oraz obligują do powstawania ścieżek i szlaków rowerowych. Poza tym rowerzyści to najliczniejsza grupa uprawiająca rekreację i turystykę, dlatego należy zabiegać o stworzenie im warunków do ich uprawiania.