• 17
    SIE 2012

  • Kategoria:ZABYTKI, Miasto

    RYNEK W SIEWIERZU

Wytyczony podczas lokacji miasta Siewierza w 1276 r., stanowił jego centrum handlowe i polityczne. Od 1523 do 1870 r. na środku Rynku stał ratusz – siedziba władz miasta. Większość zabudowy Rynku do I połowy XX wieku była drewniana, za wyjątkiem ratusza i dwóch kamienic, wzniesionych w XVII i XVIII wieku. W skład średniowiecznego układu urbanistycznego - oprócz Rynku - wchodzą również wraz z zewnętrzną w stosunku do centrum zabudową ulica Marszałka J. Piłsudskiego, teren kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Macieja Apostoła, droga do zamku, ulica Kościuszki, ulica oddzielająca południowy kwartał przyrynkowy, ulica Długosza i Plac Strażacki, wraz z obustronną zabudową i parcelami wylotów ulic: Ludowej, Krakowskiej, Bytomskiej oraz Częstochowskiej.

Wytyczony podczas lokacji miasta Siewierza w 1276 r., stanowił jego centrum handlowe i polityczne. Od 1523 do 1870 r. na środku Rynku stał ratusz – siedziba władz miasta. Większość zabudowy Rynku do I połowy XX wieku była drewniana, za wyjątkiem ratusza i dwóch kamienic, wzniesionych w XVII i XVIII wieku.

W skład średniowiecznego układu urbanistycznego - oprócz Rynku - wchodzą również wraz z zewnętrzną w stosunku do centrum zabudową ulica Marszałka J. Piłsudskiego, teren kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Macieja Apostoła, droga do zamku, ulica Kościuszki, ulica oddzielająca południowy kwartał przyrynkowy, ulica Długosza i Plac Strażacki, wraz z obustronną zabudową i parcelami wylotów ulic: Ludowej, Krakowskiej, Bytomskiej oraz Częstochowskiej.

W 2008 r. i w 2009 r. dokonano przebudowy płyty Rynku w Siewierzu na podstawie projektu wykonanego przez Pracownię Urbanistyczno-Architektoniczną PUA z Olkusza. Przed wykonaniem robót przeprowadzono padania georadarowe wykonane przez dr. inż. Wiesława Nawrockiego z Zakładu Badań Nieniszczących KPG Sp. z o.o., 31-352 Kraków, ul. Pod Strzechą 19 oraz badania archeologiczne płyty Rynku wykonane przez Janusza Pietrzaka i Artura Gintera – pracowników Pracowni Dokumentacji Archeologiczno-Konserwatorskiej S.C. z siedzibą w Łodzi, ul. Marynarska, w wyniku których odkryto fundamenty dawnego ratusza. Przebudowę płyty wykonało konsorcjum firm w składzie ZBYLBRUK Piotr Zbyl Bobolice z Ząbkowic Śląskich oraz ZBYLBRUK Ryszard Zbyl Bobolice z Ząbkowic Śląskich. W ramach robót dokonano przebudowy instalacji wodociągowych: kanalizacyjnych oraz ściekowych i urządzeń elektrycznych.