• Data rozpoczęcia:
  07 KWI 24 07:00

  Data zakończenia:
  07 KWI 24 21:00

  Gmina Siewierz

 • Zachęcamy do udziału w wyborach samorządowych

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. w godzinach 07.00-21.00. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi głosowania!

zdjęcie

Szanowni Mieszkańcy,

nadchodzą wybory samorządowe - kluczowy moment, kiedy to my, jako mieszkańcy, mamy realny wpływ na kształtowanie przyszłości naszych lokalnych społeczności. „Co byś zrobił/zrobiła na swoim miejscu?” - to pytanie przyświeca nam podczas tych wyborów, przypominając, że każdy z nas ma moc kształtowania swojego otoczenia. Aby przygotować się do tego ważnego wydarzenia i mieć pewność, że nic Was nie zaskoczy przy urnie wyborczej, udostępniamy Poradnik wyborczy. Znajdziecie w nim wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Wam dokonać świadomego wyboru. Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem oraz do jego rozpowszechniania - niech każdy mieszkaniec ma świadomość swoich możliwości decydowania o losach naszej wspólnej małej ojczyzny!

__________

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. w godzinach 07.00-21.00. Poniżej znajdziecie wszelkie informacje dotyczące głosowania!

Ci z Was, którzy w poprzednich wyborach (do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej) złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania (jednorazowe dopisanie do spisu wyborców), a nie są zameldowani na pobyt stały w danym mieście czy gminie - aby móc tu głosować muszą złożyć wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW - Gov.pl - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Warto sprawdzić czy jest się ujętym we właściwym stałym obwodzie głosowania, za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji lub aplikacji mobilnej mObywatel. Tu możecie sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców

W związku z dużą liczbą składanych wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania tuż przed samymi wyborami, nie zwlekajcie z tymi czynnościami do ostatniej chwili! Na wydanie decyzji urząd ma 5 dni.

Na kogo będziemy oddawać swój głos?

W wyborach samorządowych 7 kwietnia oddajemy swoje głosy na:

 • radnych miasta

 • radnych sejmiku województwa

 • radnych powiatu

 • radnych gminy

 • radnych dzielnic, osiedli

 • prezydenta miasta, burmistrza, wójta

Wszyscy wybierani są na okres 5 lat.

Godziny głosowania

Głosować będzie można od godz. 7.00 do godz. 21.00. Wyjątek stanowi głosowanie w obwodach odrębnych – utworzonych w domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych, gdzie może się ono zakończyć najwcześniej o godzinie 18.00 - oczywiście jeśli wszyscy wyborcy ujęci w spisie wyborców, w danym obwodzie oddadzą swój głos. 

Jak wybieramy?

Aby wziąć udział w wyborach samorządowych należy udać się do najbliższego lokalu wyborczego, okazać komisji dowód tożsamości i wypełnić karty do głosowania. Każdy głosujący otrzyma cztery karty do głosowania:

 • z listą kandydatów do rady gminy

 • z listą kandydatów do rady powiatu

 • z listą kandydatów do sejmiku województwa

 • z listą kandydatów na wójta (burmistrza lub prezydenta miasta).

Ale uwaga: W miastach na prawach powiatu głosujący otrzymają po trzy karty do głosowania. Dlaczego?  W miastach na prawach powiatu nie odbywają się wybory do rad powiatu.

Kiedy głos jest nieważny?

Głos uznaje się za nieważny, kiedy w żadnej kratce znajdującej się przy nazwisku kandydata nie zostanie postawiony znak „X”.

Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że co najmniej dwie linie muszą się przeciąć w obrębie kratki.

Wszelkie dopiski na karcie do głosowania, rysunki czy dopisanie nazwisk nie wpływają na ważność karty i ważność głosu o ile nie znajdą się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu. 

Pod koniec stycznia 2024 roku w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie premiera w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przedstawione zostały również szczegóły kalendarza wyborczego

______

Poradnik powstał w ramach kampanii profrekwencyjnej Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich „Co byś zrobił/zrobiła na swoim miejscu?”, która zachęca do aktywnego uczestnictwa w lokalnej demokracji. To właśnie teraz mamy okazję decydować o tym, jak będzie wyglądało nasze miejsce na ziemi. Nie bądźmy obojętni na to, co dzieje się wokół nas. Twoje decyzje, Twoje działania, Twój głos - wszystko to ma ogromne znaczenie. Zdecyduj o przyszłości swojego miasta już 7 kwietnia!

www.co-bys-zrobil-na-swoim-miejscu.pl

www.co-bys-zrobila-na-swoim-miejscu.pl

Załącznik: Poradnik wyborczy

 

Informacje dotyczące wyborów samorządowych w Gminie Siewierz znajdziesz na podstronie: https://siewierz.pl/urzad/wybory-samorzadowe-2024