• 28
    PAZ 2024

  • Kategoria:Miasto

    Dzieci z Siewierza wyruszą na kosmiczną wyprawę

Dwudziestu pięciu uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu czeka wyjątkowa podróż. Wezmą udział w specjalnych zajęciach w Planetarium Śląskim w Chorzowie. To przedsięwzięcie jest częścią projektu realizowanego przez Województwo Śląskie, które do organizacji zajęć włączyło Departament Inwestycji i Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Śląski Park Nauki – Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika.

Proces rekrutacji

Rekrutacja do projektu obyła się we wrześniu i była skierowana do publicznych oraz niepublicznych placówek oświatowych z terenu województwa śląskiego. Spośród zgłoszeń wybrano 59 grup wczesnoszkolnych oraz 24 grupy przedszkolne. W wyniku rekrutacji ponad 2 tysiące dzieci, w tym uczniowie z Siewierza, weźmie udział w zajęciach w Planetarium.

Inspiracja do pogłębiania wiedzy

Podczas zajęć dzieci będą miały okazję zgłębić tajemnice kosmosu oraz poznać podstawy astronomii i fizyki w sposób dostosowany do ich wieku i zainteresowań. Korzystające z nowoczesnych technologii Planetarium Śląskie, umożliwia prowadzenie interaktywnych lekcji, które mogą zainspirować młodych uczniów do zdobywania wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i matematycznych.

Korzyści dla szkół i nauczycieli

W ramach projekt szkoły otrzymają wsparcie edukacyjne. Placówki i ich organy prowadzące będą mogły korzystać z wartościowych materiałów oraz pomocy dydaktycznych. Nauczyciele z kolei będą mieli możliwość uczestniczenia w bezpłatnych szkoleniach, co dodatkowo zwiększy ich kompetencje i ułatwi efektywne wykorzystywanie zdobytej wiedzy w czasie pracy z uczniami.

Planetarium Śląskie jako centrum edukacji i inspiracji

Projekt, który pozwala dzieciom z całego regionu na udział w kosmicznej edukacji, jest krokiem w kierunku rozwoju zainteresowań młodzieży naukami ścisłymi. Planetarium Śląskie od lat pełni ważną rolę edukacyjną w regionie, a dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim inicjatywa ta może zataczać coraz szersze kręgi, umożliwiając najmłodszym bezpośrednie spotkanie z fascynującym światem nauki.

Dzięki takim inicjatywom młodzi mieszkańcy naszego regionu mogą rozwijać pasje, które być może zaprowadzą ich na prawdziwe ścieżki kosmicznych odkryć w przyszłości.

                                                           graf. UMWS